Kır Yılanı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Kır Yılanı Türleri ve Özellikleri

Kır yılanı, ülkemizde yaygın olarak bulunan ve bazen çok tehlikeli olabilen yılan türlerinden biridir. Özellikle zehirli bir yılan türü olması nedeniyle bu yılanın bulunduğu bölgelerdeki insanlar oldukça tedirgin olabilmektedir. Zehri ile önce kan dolaşımına zarar veren ve sonra bölgede hissizlikle zehirleme etkisi gösteren bu yılan türü, çok fazla sayıda görülebilmektedir. Kır yılanının ülkemizde çok olmasının en büyük nedeni, tabii ki kırsal alanların fazla olmasıdır.

Kır yılanı sadece kırsal alanlarda değil, sıcak ve kuru olan hemen hemen her yerde ortaya çıkabilmektedir. Son derece yaygın olan bu yılan, her ne kadar sıcak ve kuru ortamları çok sevse bile sık sık su isteği olmaktadır. Kır yılanları susadığı zaman su bulana kadar sürekli gezerler ve köylük bölgelerde susayan kır yılanları hissederek evlerin içine kadar girebilmektedirler. Ancak köylü halkı bu yılan ile birçok zaman savaşmayı bildiği için herhangi bir şekilde sorun yaşamadan bu yılanı uzaklaştırmaktadır.

Kır Yılanının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?
  • Kır yılanının desenleri tamamen birbirinden farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak rengine bakıldığında koyu tonlarda olarak görülür. Tamamen siyah kır yılanı göremesek bile gri ve desenli kır yılanları görülebilir.
  • Kır yılanının diğer zehirli yılanlar gibi kafa şekli üçgendir. Gövdesine göre küçük bir başa sahip olan kır yılanı, kendisini direk olarak belli etmektedir. Zehirli olduğu için ağzının iç kısmındaki deliklerden zehir çıkarmaktadır.
  • Kır yılanının alt kısmı tamamen parlak bir yapıya sahiptir. Sanki bir fosfor varmış gibi bir izlenim yaratmaktadır. Bu nedenle yanlışlıkla ters döndüğünde ya da siz ters çevirdiğinizde bu parıltıyı görebilirsiniz.
  • Son olarak önemli bir özelliği de kır yılanının düz yatay çizgileridir. Bu çizgiler yılanın boyu kadar devam eder ve yılan büyüdükçe oluşmaya devam eder. Kır yılanı tek renkte ve desensiz olamaz.
Kır Yılanı Türleri
  • Vipera ammodytes: Avrupa'nın güneydoğu bölgelerinde yaygındır. Zehri oldukça güçlüdür ve insanlar için tehlikeli olabilir.
  • Vipera berus: Daha soğuk iklimlerde bulunur ve genellikle ormanlık alanlarda yaşar. Zehri daha az etkili olsa da, yine de dikkatli olunmalıdır.
  • Vipera aspis: Güney Avrupa’da yaygındır ve genellikle kayalık alanlarda yaşar. Zehri oldukça etkilidir.
Kır Yılanı Ne ile Beslenir?

Kır yılanının beslenme şekli diğer yılanların birçoğu ile aynıdır. Bu yılan türünün ağzı dikey olarak çok daha fazla açılmaktadır. Bu nedenle dikey duran çok büyük besinleri bile çok rahat bir şekilde tüketebilmektedir. Ancak yatay olan ve büyük besinleri tüketmesi son derece zordur. Genellikle etçil oldukları için fare, kurbağa, kertenkele gibi hayvanları yiyebilirler. Bunun yanı sıra yumurta yemeyi de kır yılanı çok sevmektedir. Yumurtayı genellikle kırmadan tüketip kırdıktan sonra kabuklarını tekrar kusarlar.

Kır Yılanı Evlerden Nasıl Uzak Tutulur?

  1. Yılanlar sarımsak kokusundan hiç hoşlanmamaktadır. Bu nedenle eve gelen yılanın gelmiş olduğu noktalar belli ise bu bölgelere birkaç diş sarımsak bırakırsanız yılan kesinlikle bu bölgeden eve gelemeyecektir.
  2. Bir diğer yöntem ise yılanın eve geldiği noktalara kireç ya da kükürt dökmek olacaktır. Kükürt ve kireç, kır yılanı korunma yöntemleri arasında kimyasal yöntemlere girmektedir. Kimyasal ürünler, yılanın eve yaklaşmasının engellenmesinde kesin yöntemdir.
  3. Son olarak bahçenizi yılanlardan korumak istiyorsanız belli aralıklarla bahçenize nohut dikmeniz önerilmektedir. Nohut bitkisi de kır yılanını bahçenizden uzak tutacaktır.

Kır Yılanı ile Karşılaşma Durumunda Ne Yapılmalı?

Kır yılanı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey panik yapmamaktır. Yılan genellikle insanlardan kaçmayı tercih eder. Eğer yılanı fark ederseniz, yavaşça geri çekilin ve yılanın kaçması için ona alan bırakın. Eğer yılan sizi ısırırsa, hemen tıbbi yardım alın ve mümkünse yılanın türünü belirleyin, bu tedavi sürecinde yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yılan Dansı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yılan Dansı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Yılan Görmek

Evde Yılan Görmek

Yılan Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yılan Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Definede Yılan İşareti

Definede Yılan İşareti

Avcı Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Avcı Yılanlar Türleri ve Özellikleri