Kobra Yılanı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kobra Yılanı Türleri ve Özellikleri

Kobra yılanı, Hindistan, Güney Asya ve Afrika gibi sıcak iklimin hüküm sürdüğü yerlerde yaşar. Kobragiller familyasına ait olan ve en fazla bilinen kobra yılanları kral kobra, Asya kobrası, tüküren kobra ve Mısır kobrasıdır. Bu yılan türlerinin en bilinen özellikleri boyunlarını dikerek yayvan hale getirmeleri ve kandil şeklini almalarıdır. Genellikle 1,6-3 metre kadar boyları olur. Oldukça zehirli olan yılanların çenelerinin ön tarafında kısa boylu zehir dişleri olur. Zehir etkisi sinir sistemini felç ederek etkili olur. Kurbanının ölümü kalbin atışını ya da diyaframın hareketlerini kontrol eden sinirlerin felç olmasıyla olur. Bu yılanların insanlar tarafından rahatsız edilmesi halinde, ilk hareketleri kaçmak olur. Fakat sıkıştırıldıklarında kendilerini savunmaya geçerek saldırırlar. Kendilerine has şekli aldıklarında, ön kaburga kemikleri şemsiye gibi yukarıya ve öne doğru açılır, boynunun alt kısmındaki deri iyice gerilir. Bu şekilde boynunun alt kısmını genişleten tüm Afrika ve Asya yılanlarına kobra denilmesine rağmen, gerçek kobra yılanı "naja" cinsi olanlardır. Bugüne kadar bilinen Ortadoğu bölgesinde 2 adet, Asya'nın güneydoğusunda 1 adet ve Afrika'da 5 adet kobra türü vardır.


Kobra yılanının beslenmesi ve üremesi


Bu yılan türleri besinlerini fare, kertenkele, kuş yavruları ve yumurtalardan tercih eder. Çok ustaca diğer yılan türlerini de avlayabilirler. Özellikle Afrika'da yaşayan kap kobrası beslenme tercihinde yılan avlar. Bunun dışında nadiren başka besin tercih eder. Kobra yılanları genellikle geceleri aktif olur. Gündüz güneşlenmeyi tercih ederler.

Üreme döneminde dişi kobralar yaklaşık 12-15 arası yumurtayı güneş görecek güvenli bir yere bırakır. Yumurtalar kuluçka dönemini güneş ışığıyla geçirir. Bazı kobraların 40-60 gün kadar yumurtaların başında nöbet tuttuğu da bilinir. Kobra yavruları yumurtadan ilk çıktığında 25-30 cm'ye kadar olur.


En bilinen kobra yılanı türleri


Asya kobrası (Naja naja): bu kobralar gözlüklü kobra ve Hint kobrası olarak da tanınır. Daha çok Filipinlerde, Hindistan, Tayvan, Güney Çin ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yaşam sürerler. Büyüdüklerinde 1,3-1,6 metre uzunluğunda olurlar. Renkleri bölgesel olarak farklılık gösterebilir. Bazı bölgelerde daha koyu renkte kobralar, bazı yerlerde çizgili, benekli ve açık renkli olabilir. Kemirgenlerle beslenen Asya kobrası, genellikle farelerin bulunduğu yaşam alanlarında görülür. Bu nedenle diğer türlere göre daha fazla ölüme neden olurlar. Bu bölgelerde yaşayan insanlar kobranın tehlikeli zehrine maruz kalırlar. Yılan oynatan kişiler daha çok bu kobra türünü tercih ederler.

Kral kobra (Naja hannatı): bu kobralar genellikle 5,5 metre boyunda, 9 kg ağırlığında olur. Yılan türleri arasında yuva yapan tek tür kral kobradır. Dişiler yaklaşık 46 cm yüksekliği olan, yaprak ve otlarla iki katlı yuva yapar. Bunun alt katına yumurtalarını bırakır. Kuluçka dönemi olduğunda, üst katta bizzat dişi kobra bekçilik yapar. Bu kobra türü de yılan yer. Kobralar halka açık yerlerde fazla yaşamadığından, genellikle insanları ısırmazlar. Ancak herhangi bir ısırma halinde panzehir verilmediğinde, kurban bir saat bile hayatta kalamaz.

Mısır kobrası (Naja haje): bu kobralar kurak tropikal iklimlerde yaşarlar. Boyları 2,6 metre kadar olabilir. Renkleri açık kahverengi ve siyah tonlarında olur. Sırt bölgesinde sarı renk bulunan bu kobraların zehirleri oldukça kuvvetlidir. Isırdığı kurbanını 10 dakika içinde öldürebilir. Bunlar eskiden Mısırlıların kutsal yılanı olarak ünlenmiştir.

Tüküren kobra (Naja nigricdlis): bu kobralar Afrika kıtasında kurak yerlerde yaşar. Boyları 2-2,3 metre kadar olabilir. Bu türler düşmanlarını genellikle savunma amacıyla ısırmaz. Düşmanlarına oluklu zehir dişleriyle zehrini fışkırtır. Bunu 2-3 metre uzağa kadar atabilir. Bu yılanların zehir kesecikleri ile zehir dişleri arasındaki açıklık diğer kobralara göre daha fazla olur. Zehrini belirli bir basınçla karşısındakinin gözlerine doğru fışkırtır. Arka arkaya 12-20 defa zehir atabilir. Bu insanların cildine zarar vermese de gözlere geldiğinde su ya da sütle yıkanmalıdır. Aksi halde körlük gibi ciddi etkiler yapar. Fare gibi canlıları öldürmeye yeterli olur. Köpekler ise kısmen körlük yaşayabilir.

Kobra Yılanı Yorumları

soru

Asya nur

13 Kasım 2016 Pazar

Şey Nerede görüldü diye yazarmısınız

Cevap yaz
cevap

Kobra

07 Haziran 2018 Perşembe

HAH 2015 TEN BERİ LAKABIM Kobra AHAHAH EGO KASMAK BENM İŞİM

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Yılanlar Nerede Yaşar?

Yılanlar Nerede Yaşar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anakonda Yılanı Türleri ve Özellikleri

Anakonda Yılanı Türleri ve Özellikleri

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Yılan Ne Yer Neyle Beslenir?

Yılan Ne Yer Neyle Beslenir?

İnsan Yiyen Yılan Türleri ve Özellikleri

İnsan Yiyen Yılan Türleri ve Özellikleri

Yılanlar Nasıl Çiftleşir?

Yılanlar Nasıl Çiftleşir?

Güncel

Mavi Mercan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Mavi Mercan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Evcil Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Evcil Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Taipan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Taipan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6